שפות והקלות במבחני תאוריה
כל מבקש רישיון נהיגה מחויב במעבר של בחינת התאוריה העיונית הכוללת 30 שאלות אמריקאיות בנושאי תעבורה, תפעול כלי רכב, חלקי הרכב, וחוקי התנועה. אך מה קורה עבור האוכלוסיות המיוחדות שאולי יודעות לנהוג מצוין, ומכירות את חוקי התנועה בצורה מופתית, אך השפה העברית זרה להם? ומה עם אלה הנלחצים ממעמד של בחינה, או שאפילו לא יודעים קרוא וכתוב.
על מנת לתת מענה לבעיות הללו, משרד הרישוי מאפשר לגשת למבחני התאוריה במגוון שפות, ומציע הקלות לאוכלוסיות המיוחדות ולזכאים לכך.
שפות התאוריה
למבחן התאוריה ניתן לגשת בששת השפות הנפוצות בארץ – עברית, אנגלית, ערבית, צרפתית, ספרדית, ורוסית. בכל מקום בו ניתן לגשת למבחן תאוריה בעברית, ניתן לגשת גם בשפות השונות, מבלי הודעה מראש או הירשמות מוקדמת לבחינה בשפה הזרה.
בשנים האחרונות, עם התגברות תופעת העובדים הזרים התאילנדים בענף החקלאות, נוצר הצורך להנפקת רישיונות נהיגה על טרקטור לעובדים התאילנדים. לצורך כך יצאה במשרד הרישוי המהדורה התאילנדית של מבחן התאוריה לרישיון על טרקטור.
הקלות בתאוריה
מבחן התאוריה הינו ממוחשב ומוגבל לארבעים דקות סך הכל. לעומת זאת, קיימים מספר מקרים בהם אדם לא מסוגל לגשת לבחינה עיונית בכתב ויש לו צורך בהקראה בעל פה של המבחן.
יש שלוש אוכלוסיות הזכאות להקלה של מבחן תאוריה בעל פה:
1.      אוכלוסיית הדיסלקטים, המתקשים עם המילה הכתובה, ויכולים להציג אישור על כך מבית הספר בו למדו או לומדים, או ממאבחן דיסלקציה מוסמך.
2.      מי שאינו יודע קרוא וכתוב כלל או שאינו יודע קרוא וכתוב באחת מששת השפות בהן קיימת גרסא כתובה של התאוריה. אוכלוסייה זו תידרש להציג אישור על מספר שנות לימוד מהמועצה המקומית אליה הם רשומים.
3.      עולה חדש שעלה לארץ לפני פחות משלוש שנים, ולא יכול להיבחן במבחן מודפס של התאוריה בגלל שלא הונפקה גרסא בשפתו, זכאי להיבחן בעל פה, בכפוף להצגת תעודת עולה.
את הבקשה למבחן תאוריה בעל פה יש להגיש למשרד התחבורה במועצה המקומית מראש, בצירוף המסמכים הנדרשים כפי שמפורט ובהתאם לסוג האוכלוסייה. טפסי הבקשה ישמרו לפרק זמן של עד שנתיים מרגע הגשת הבקשה במשרד התחבורה.
בניגוד לדעה הרווחת, מבחן התאוריה שנעשה בעל פה קשה בהרבה מהמבחן שנעשה בכתב, ולא מומלץ למי שלא מכיר את החוקים בצורה שוטפת.
כל הזכויות שמורות ל"אתר דרך" אתר ללימודי תאוריה 2010

לימודי תאוריה - מערכת ללימוד תאוריה

 
Created by RightClick